تبلیغات
گنج باستان - عتیقه ها
به گنج باستان خوش آمدید ...
عتیقه ها

در این جا برای عزیزان علاقه مند تعدادی عکس میزارم

 

از آثار باستانی دوره عیلام است. بر روی این سنگ نگاره نقش زنی عیلامی وجود دارد که در دستانش دو شی ناشناس وجود دارد و لباس زیبایی بر تن کرده‌است. بر بالای این جام نوشته‌ای به صورت نوار باریکی از خط عیلامی حکاکی شده‌است. جام نقره‌ای زن عیلامی در سرزمین باستانی انشان در استان فارس کشف شده‌است و قدمت آن به ۲۲۰۰ سال پیش از میلاد یعنی اواخر هزاره سوم پیش از میلاد (دوره عیلامی کهن) بر می‌گردد.

شکل بالا پلاکی با نقش شیردال به ابعاد 13.6 در 9.8 سانتی متر را متر را نشان می دهد که جنس آن از طلاست و ساخت آن به سده ی ششم تا چهارم پیش از میلاد، یعنی دوره ی هخامنشی، باز می گردد. این اثر اکنون در موزه ی متروپولیتن قرار دارد.

بازوبند طلایی بز و پرنده هما یکی از آثار باستانی متعلق به دوران هخامنشیان است. پرنده هما و بز از حیواناتی هستند که در آثار به جا مانده از این دوران زیاد دیده می‌شوند. این بازوبند مزین به حیوانی اساطیری است که از شاخ و تن بز و صورت و بال پرنده همای اساطیری تشکیل شده‌است و به صورت متقارن رو به روی هم قرار گرفته‌اند. این بازوبند متعلق به حدود ۵۰۰ سال پیش از میلاد است. بازوبند طلایی بز و پرنده همای هخامنشی دارای سنگ ها و نگین های گرانبها بوده است که همگی از آن کنده شده اند. این بازوبند عضوی از صدها عتیقه گنجینه آمودریا بوده است.این مطلب توسط داریوش هخا منشی  روز چهارشنبه 26 مرداد 1390 در ساعت 08:12 ب.ظ نوشته شد | نظرات()